Artroskopia, ACL


Polecam:
Wykonuję:


Jesteś w dziale: artroskopia

Artroskopia

Czym jest artroskopia?

Obecnie należy do najpopularniejszych technik operacyjnych, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu w okolicach stawu bez konieczności otwarcia. Tego rodzaju działania były stosowane już w początkach XX wieku, jednak przełomowym wydarzeniem dla usprawnienia tej techniki było wykorzystanie w latach 80-tych toru wizyjnego. Z czasem zaczęto poszerzać możliwości tej metody, co zwiększyło skuteczność leczenia. Współcześnie technika wykorzystywana jest również w celach diagnostycznych dla szczegółowego zbadania schorzeń bądź obrażeń stawów.

Przebieg operacji

Artroskopia wykonywana jest w warunkach szpitalnych, na sali operacyjnej w znieczuleniu odcinkowym bądź ogólnym. Opiera się przede wszystkim na wprowadzeniu do stawu optyki poprzez niewielkie nacięcie. Następnie zostaje wpuszczona do wnętrza stawu sól fizjologiczna, a w dalszej kolejności sprawdzane są wszystkie struktury wewnątrzstawowe, jak: chrząstkę stawową, błonę maziową, więzadła, mięśnie, łąkotki. Jest to faza zabiegowa zwana diagnostyczną. Dzięki niej można prześledzić obraz stawu, który przekazywany jest za pośrednictwem toru wizyjnego na monitor. W ten sposób lekarz specjalista może określić jaki obszar należy poddać operacji i poprzez zastosowanie miniaturowych instrumentów chirurgicznych wykonać czynności lecznicze.

Zastosowanie

Leczenie z wykorzystaniem metod artroskopii stosuje się najczęściej w przypadku:

Stawu kolanowego

Oprócz czynności o charakterze diagnostycznym obejmuje szereg rozwiązań rekonstrukcyjnych, głównie przy leczeniu uszkodzonych więzadeł, łąkotek, itp.

Stawu skokowego

Zabieg stosowany jest głównie przy usuwaniu narośli kostnych, przerośniętej błony maziowej oraz uszkodzonych elementów chrząstki stawowej, powstałych w wyniku przeciążenia bądź urazów.

Barku

Operacja przeprowadzana jest z reguły w obrębie stawu ramiennego oraz przestrzeni podbarkowej i stawu obojczykowo-barkowego najczęściej w sytuacji urazowego bądź nawykowego zwichnięcia stawu ramiennego, uszkodzenia stożka rotatorów, itp.

Łokcia

Technika operacyjna wykorzystywana jest z reguły przy usuwaniu przykurczów, które ograniczają ruchomość, ciał wolnych oraz narośli kostnych stanów urazowych.

Mikroartroskopia

Szczególnie silnie rozwija się mikroartroskopia, zwłaszcza w reumatologii. Umożliwia śródoperacyjne badanie oraz mikroskopijną diagnozę błony maziowej oraz jej leczenie poprzez bardzo dokładną ocenę zmian patologicznych. Zdecydowanie zwiększa to skuteczność terapii farmakologicznej. Współcześnie jest to technika, która wkracza w coraz nowsze obszary zastosowań. Obecnie przy wykorzystaniu mikrooptyki podejmowane są odbarczenia oraz rekonstrukcje tkanek.

Zalety artroskopii

Operacja artroskopowa oznacza małoinwazyjne leczenie, które pozwala na przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych w krótkim czasie (z reguły jednego dnia) bez długiej rekonwalescencji i hospitalizacji. Wśród najważniejszych zalet należy wymienić:

  • duży zakres zastosowań – technika wykorzystywana jest przy leczeniu wielu różnych schorzeń, a obszar jej wykorzystywania stale rośnie.
  • szybkie i dokładne zdiagnozowanie zmian patologicznych – stanowi rzetelne poświadczenie rozpoznania postawionego we wcześniejszych badaniach.
  • szybki powrót do codziennych czynności – nie wymaga długiej hospitalizacji.
  • bardzo dobry efekt kosmetyczny – brak znaczących blizn pooperacyjnych.